Hirurško liječenje stres inkontinencije
Operacija će izliječiti ili smanjiti simptome stres inkontinencije u 8 od 10 žena. Međutim, mnoge žene imaju miješani oblik inkontinencije koji uključuje stres i urgentnu inkontinenciju. Čak i ako je učinjen hirurški tretman stres inkontinencije, oni i dalje mogu imati curenje urina zbog urgentne inkontinencije. Ovo nije neuspjeh hirurškog zahvata. Medicinski hirurški tretmani se stalno mjenjaju uz tehnološka dostignuća, i shodno tome se uvode novi hirurški zahvati. Najčešći hirurški tretman stres inkontinencije podrazumijeva primjenu tzv. vaginalne trake (mrežaste vrpce postavljene ispod uretre kako bi učinila da uretra bude zatvorena). Ovaj postupak, podrazumijeva obično jednodnevnu operaciju (pacijentica isti dan ide kući).
Ako ste zainteresirani za operativni zahvat hirurg će obaviti savjetovanje sa Vama kako bi razgovarao o Vašem stanju. Hirurg će opisati dostupne hirurške operativne procedure koje su na raspolaganju, a vrstu operativnog tretman će prilagoditi Vašem stanju za koje smatra da najbolje vama odgovara.
Hirurški zahvat može bit obavljen pod lokalnom, spinalnom ili općom anestezijom. Uz lokalnu ili spinalnu anesteziju, samo živci koji inerviraju područje zdjelice se anesteziraju. Uz opći anestetik tokom cijele operacije.
Prednosti operativnog zahvata stres inkontinencije i vaginalnog prolapsa
Uspješnost operativnog zahvata dostiže 98%. To znači da se možete vratiti na:
Rizici hirurškog tretmana - Rizici bilo kojeg operativnog zahvata uključuju moguće:
Postoperativna njega
Hirurški tretman vaginalnog prolapsa
Operativni zahvat vaginalnog prolapsa će izliječiti u oko 9 od 10 žena koje izaberu taj tretman. Tip operacije koji Vam je neophodan zavisi o tipu prolapsa zdjeličnih organa. Uz podizanje prolapsa zdjeličnih organa kao što su crijeva, mokraćni mjehur, Vaš liječnik/ljekar Vam može preporučiti uklanjanje maternice (histerektomija). hirurški tretman vaginalnog prolapsa se također može kombinovati sa hirurškim tretmanom stres inkontinencije. Ukoliko ste zainteresirani za operativni zahvat obavite preoperativnu konsultaciju sa vašim ljekarom kako bi dobio uvid u Vaše stanje i na najbolji način prilagodio operativni zahvat prema Vašim potrebama. Hirurški tretman vaginalnog prolapsa se obično radi kroz vaginu (transvaginalno) minimalnim rezom uz primjenu mrežaste vrpce koja podupire dno zdjelice i koriguje prolaps zdjeličnih organa. Postoji više oblika mrežice koje se koriste u tretmanu korekcije vaginalnog prolapsa u zavisnosti od stepena i vrste vaginalnog prolapsa. U zavisnosti od anatomije pacijenta i edukacije hirurga operativni zahvatje moguće uraditi i kroz trbuh (transabdominalno). Nakon operativnog zahvata prolapsa, pacijenti su obično u bolnici 1-3 dana.
Postoperativna njega