Programiranje šeme mokrenja u toku dana može minimalizirati neprijatne i stalne epizode hitnosti. Treniranje mokraćnog mjehura sastoji se u programiranju mokrenja sa svaki put većim intervalima u namjeri da se mokraćni mjehur navikne na sve veće količine urina. Za ove terapije potreban je savjet kvalifikovanog osoblja.
Terapija koju propisuje liječnik/ljekarAko terapije ponašanja nisu dovoljno efikasne za kontrolu simptoma hiperaktivnog mokraćnog mjehura, liječnik/ljekar može preporučiti farmakološku terapiju.
Dobijeni rezultati su bolji ako se kombinuju oba načina terapije. Antimuskarinski agenti se često primjenjuju u tretiranju simptoma hiperaktivnog mokraćnog mjehura. Ovi lijekovi djeluju ne dozvoljavajući kontrakciju detruzora previše rano, što dozvoljava da se mokraćni mjehur više napuni prije pražnjenja.
Iako neki pacijenti pokazuju brzo poboljšanje simptoma sa propisanom terapijom, kod drugih poboljšanje ne dolazi sedmicama. Da bi se dobio bolji rezultat, potrebno je održavati propisanu terapiju sa preporučenim tempom od strane liječnika/ljekara, dok se ne odredi suprotno.
Ako se za vrijeme terapije pojave neke od nuspojava koje su česte za ovakvu vrstu lijekova, preporučuje se razgovarati s liječnikom / ljekarom o različitim opcijama promjene lijekova ili prilagođavanja doze već prepisanih lijekova što je prije moguće.
Druge opcije terapije: Hirurška terapija
Hirurgija predstavlja agresivni način terapije, koja se primjenjuje u rijetkim slučajevima kada druge mjere kontrole simptoma bolesti nisu dale rezultata. Cilj hirurgije je ponovo uspostaviti sposobnost mokraćnog mjehura da smješta urin. Hirurške mogućnosti su brojne i variraju od manje invazivnih do invazivnijih načina, u zavisnosti od težine pojedinačnih slučajeva.